TdS: Teraz będzie już z górki?

Tour de Ski nie zwalnia tempa – po biegu na 15 km techniką dowolną, w piątek w Toblach najlepsze biegaczki świata powalczą na dystansie 3,3 km techniką klasyczną. 

Gwiazdą czwartkowego biegu na 15 km była Charlotte Kalla. Szwedka startowała z ponad 1,5 minutową stratą do Kowalczyk, na metę przybiegła zaś zaledwie 18 sekund po Polce. Kalla jest obecnie wiceliderką Tour de Ski (traci 23 sekundy do Justyny). Trzecie miejsce zajmuje Terese Johaug (+ 28 sekund).

Gdyby nie piekielnie trudny finisz w Val di Fiemme, można by zaryzykować stwierdzenie, że teraz dla Justyny Kowalczyk będzie już tylko z górki i zwycięstwo w TdS jest niemal pewne. Najbliższe dwa etapy to biegi techniką klasyczną, w których ostatnio Polka nie ma sobie równych. Pamiętając o wspinaczce pod Alpe Cermis należy jednak być bardziej ostrożnym w swoich ocenach.

Piąty etap będzie dla Justyny idealną okazją do powiększenia przewagi nad groźnymi Skandynawkami. Żadna z nich nie jest jest bowiem specjalistką od biegania techniką klasyczną.

Rok temu w podobnym biegu Kowlczyk w Toblach była druga, ustępując tylko nieobecnej w obecnym sezonie Marit Bjoergen. Pozostałe rywalki poniosły spore straty do wymienionej dwójki – Astrid Jacobsen przegrała z Kowalczyk o 14 sekund, Terese Johaug o 17, Charlotte Kalla o pół minuty.

Klasykiem w trwającym Tour de Ski panie biegały tylko raz. Podczas drugiego etapu w Oberhofie Justyna Kowalczyk zdeklasowała rywalki i zwyciężyła z przewagą ponad 41 sekund przed Terese Johaug. Nieźle spisała się wówczas Finka Kylloenen, która dość dobrze biega tym stylem i jutro powinna poprawić swoją piątą pozycję w klasyfikacji generalnej Touru.

Profil biegu na 3,3 km tech. klasyczną w Toblach:

Profil 5. etapu TdS - Toblach

Na trasie usytuowano sporo podbiegów, które jak wiemy także są specjalnością polskiej mistrzyni. 5. etap wydaje się być wręcz stworzony dla Kowalczyk.

Wspomniane wyżej okoliczności sprawiają, że bukmacherzy nie przewidują innego rozstrzygnięcia jak kolejny etapowy triumf liderki Touru. Inwestując złotówkę w pierwsze miejsce Polki możemy wzbogacić się ledwie o 28 groszy. Miejsce na podium powinna znaleźć także Astrid Jacobsen (siódme miejsce w klas. generalnej – niemal minuta straty) oraz któraś z dwójki Kylloenen – Johaug.

Czy te przewidywania się spełnią przekonamy się w piątek od godziny 11:15, kiedy to na trasę wystartuje pierwsza z biegaczek – Caroline Hugue z Francji.

Justyna pojawi się na placu boju jako ostatnia (57. numer startowy) – o godzinie 11:43:30. Najgroźniejsze rywalki pojadą przed nią, także będzie ona miała pełny przegląd sytuacji.

W rywalizacji wezmą udział także Paulina Maciuszek (28. nr startowy) i Kornelia Kubińska (42.)

Dla najlepszej trójki tradycyjnie przewidziano bonifikaty do łącznego czasu TdS – 15, 10 i 5 sekund za zajęcie miejsc 1, 2 i 3.

***

Klasyfikacje i terminarz Tour de Ski >>

***

***

Relacja LIVE (tekstowa) >>

***

Pełna lista startowa

***

Informacje o transmisjach na Tele-Sport.pl


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/