Kowalczyk liderką PŚ? Przed biegiem łączonym w Canmore

W niedzielę o 19:00 czasu polskiego w kanadyjskim Canmore odbędzie się bieg łączony na 15 km, zaliczany do punktacji PŚ w biegach narciarskich. Weźmie w nim udział Justyna Kowalczyk, która ma szansę zostać liderką klasyfikacji generalnej.

Bieg łączony, tzw. skiathlon jest rajem dla zawodniczek wszechstronnych – potrafiących szybko biegać zarówno techniką klasyczną jak i dowolną. Zawodniczki pokonują bowiem po 7,5 km oboma stylami. Bieg ma charakter masowy, tzn., że narciarki rywalizują ramię w ramię na trasie i zwycięża ta, która pierwsza dobiegnie do mety.

W Canmore rozegrano już dwie konkurencje – w czwartek na 10 km wygrała Kowalczyk, w sobotę sprint techniką dowolną zapisała na swim koncie Norweżka Maiken Caspersen Falla. Pod nieobecność Marit Bjoergen, Kowalczyk i Amerykanka Kikkan Randall rywalizują o przejęcie żółtej koszulki liderki PŚ. Wczoraj Randall była o krok od tego wyczynu – zajęła drugie miejsce i zrównała się punktami z Bjoergen. Plastron pozostał jednak w posiadaniu Norweżki, gdyż to ona ma na koncie więcej zwycięstw w poszczególnych startach.

Dziś do tego wyścigu na poważnie powinna włączyć się Kowalczyk – po pierwsze jest bardziej wszechstronna od Amerykanki. Jeździ nieźle stylem dowolnym i wspaniale klasykiem. Randall zdecydowanie lepiej czuje się w technice łyżwowej, dlatego groźna będzie przede wszystkim w drugiej części trasy. Drugi argument przemawiający za Justyną to długość biegu – rywalka z USA jest przede wszystkim sprinterką, nawet jeśli zrobiła postępy w bieganiu dystansowym to wciąż pozostaje słabsza od Polki. Ze względu na wspomniane okoliczności, najgroźniejszymi przeciwniczkami w walce o wygraną w biegu łączonym powinny być Norweżki Skofterud i Steira. Nasza mistrzyni wspomniała o nich w rozmowie z dziennikarzem TVP po sobotnim sprincie. Mają one w ręku dwa poważne atuty – biegną we dwie, więc mogą współpracować, do tego wczoraj miały wolne, gdyż krótkie dystanse nie są ich domeną.

Problemem w zdobyciu żółtej koszulki może być różnica punktowa – biegaczka z Kasiny Wielkiej traci obecnie 65 punktów do czołowej dwójki. Jeśli wygra, to Randall będzie musiała zmieścić się w pierwszej siódemce. Ułatwieniem dla Kowalczyk powinny być dwa lotne finisze na trasie biegu – za każdy do zgarnięcia będzie 15 dodatkowych punktów do klasyfikacji generalnej. Dzięki nim jeszcze przed metą strata powinna być mniejsza i zakwalifikować się do kategorii „zdecydowanie do odrobienia”.

Początek biegu o 19:00, transmisje w TVP 2 i Eurosporcie. Informacje o transmisjach sportowych znajdziecie na Tele-Sport.pl

***

Klasyfikacja i terminarz PŚ w biegach >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/