Będzie triumf Polaka?

Kamil Stoch

Po kapitalnym konkursie drużynowym, w sobotę w Zakopanem zostanie rozegra rywalizacja indywidualna zaliczana do punktacji Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wielkie apetyty na czołowe miejsca mają Polacy – Kamil Stoch, Piotr Żyła i Maciej Kot.

Konkurs na Wielkiej Krokwi ma rozpocząć się o 17:00, 90 minut wcześniej odbędą się kwalifikacje, których nie udało się rozegrać w czwartek. Polskę reprezentować będzie w nich jedenastu skoczków, oprócz wspomnianej trójki będą to także – Dawid Kubacki, Krzysztof Miętus, Bartłomiej Kłusek, Stefan Hula, Klemens Murańka, Jan Ziobro, Łukasz Rutkowski oraz Aleksander Zniszczoł.

W piątek podczas „drużynówki” Polacy skakali wyśmienicie i otarli się o wygraną. Zaważył słabszy skok Krzysztofa Miętusa, oddawany w ekstremalnie trudnych warunkach. Pozostała trójka spisała się jednak wyśmienicie – dość powiedzieć że Kamil Stoch i Maciej Kot mieli największe indywidualnie dorobki punktowe spośród wszystkich uczestników konkursu. Co więcej – na czwartym miejscu w tym rankingu uplasował się Piotr Żyła. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w ostatnich czterech konkursach (Ga-Pa, Innsbruck, Bischofshofen i Wisła) po dwóch Biało-Czerwonych plasowało się w czołowej dziesiątce, możemy być pewni wielkich emocji z udziałem naszych reprezentantów.

Po przedstawicielach innych narodowości widać było w piątek spore zmęczenie. Cieniami samych siebie byli Norwegowie – Bardal, Jacobsen i Hilde osiągali odległości nieprzystające skoczkom z pierwszej piątki Turnieju Czterech Skoczni. Ich honor ratował jedynie Rune Velta, potwierdzając tym samym świetną formę zaprezentowaną w Wiśle.

Kłopoty nie omijają też Austriaków – najstabilniejszym wydaje się być w tej chwili Wolfgang Loitzl, ale nie jest to raczej skoczek zdolny do walki o pierwsze miejsce. Zagadką wciąż pozostaje Gregor Schlierenzauer. Lider PŚ jest w Polsce, ale nie pokazał się na skoczni od wtorkowych kwalifikacji na obiekcie im. Adama Małysza. Nawet jeśli w sobotę zdecyduje się wystartować, nie wiadomo w jakiej kondycji jest jego organizm.

W piątek okazało się, że Stoch i Kot, niesieni dopingiem zakopiańskiej publiczności, są w stanie skakać dalej niż każdy z uczestników konkursu drużynowego. Trzeba jednak pamiętać, o Simonie Ammannie, który dobrze wypadł na treningach, ale nie skakał w zawodach głównych. Szwajcarzy nie wystawili składu, dając tym samym czterokrotnemu mistrzowi olimpijskiemu kilka dodatkowych godzin odpoczynku.

Na liście startowej kwalifikacji są 62 nazwiska. Eliminacje rozpoczną się o 15:30, konkurs główny, transmitowany przez TVP 1 o 17:00.

***

Klasyfikacje i terminarz PŚ w skokach >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/