Przed konkursem w Kuopio – trwa walka o Puchar Narodów

We wtorek o 18:00 zostanie rozegrany kolejny konkurs tegorocznego Pucharu Świata w skokach narciarskich. Tym razem areną rywalizacji będzie obiekt w fińskim Kuopio. Weźmie w nim udział sześciu Polaków.

Elita śwatowych skoków jest w bardzo intensywnym momencie sezonu. Weekend odbyły się dwa konkursy w Lahti, a już w poniedziałek trzeba było rywalizować w kwalifikacjach w Kuopio. Wygrał je Słoweniec Peter Prevc po skoku na 128,5 m. Postawa tego zawodnika nie może dziwić, warto pamiętać, że podczas niedawnych Mistrzostw Świata zdobył on dwa medale – srebrny na dużej i brązowy na małej skoczni. Za jego plecami w poniedziałek uplasowali się Denis Korniłow i Taku Takeuchi.

Polacy nie zachwycali, ale swobodnie uzyskali prawo startu w konkursie głównym. Piątą lokatę w eliminacjach wywalczył Maciej Kot (125 m). Czteranaste miejsce przypadło Piotrowi Żyle, który już po treningach był w bardzo dobrym humorze. Jak sam przyznaje – do tej pory nigdy nie przekroczył punktu K na obiekcie w Kuopio. W kwalifikacjach lądował 2 metry za tą granicą. Krzysztof Miętus i Dawid Kubacki  zanotowali odpowiednio 120 i 119,5 m, co dało im miejsca 19. i 23. Pół metra bliżej od Kubackiego lądował Stefan Hula, który zakończył rundę kwalifkacyjną na 28. lokacie.

Kamil Stoch tradycyjnie nie musiał się martwić o awans i oddał tylko skok treningowy, 125 m było trzecią odległoścą spośród czołowej dziesiatki Pucharu Świata. Dalej o 3 metry poleciał Gregor Schlierenzauer. Robert Kranjec uzyskał zaś 127 m.

Kompletne wyniki kwalifikacji >>

Do końca sezonu pozostało jeszcze pięć konkursów indywidualnych i jeden drużynowy. O ile walka o Kryształową Kulę zdaje się już rozstrzygnięta – Gregor Schlierenzauer nawet w Kuopio może sobie zapewnić triumf, to rywalizacja o Puchar Narodów potrwa chyba do ostatniej niedzieli w Planicy. Obecnie między prowadzącą Austrią i drugą Norwegią jest tylko 14 punktów różnicy. Relatywnie blisko (182 pkt za liderami) są też Niemcy.

Skocznia Pujio wraca do kalendarza PŚ po prawie 3 latach przerwy. Ostatni konkurs wygrał na niej 1 grudnia 2010 roku Ville Larinto, drugi był Matti Hautamaeki, a trzeci Simon Ammann. Finowie wiele daliby, by takie rezultaty się powtórzyły, ale obecna forma ich skoczków nie daje żadnych logicznych podstaw, by mogli marzyć choćby o miejscu w dziesiatce. Najwięcej triumfów na tym obiekcie ma Martin Schmitt – 4. Adam Małysz wygrywał tam dwukrotnie (w 2001 i 2007 roku). Oprócz tego, jeszcze pięć razy stał na podium.

Rekord skoczni o rozmiarze HS127 należy do Japończyka Masahiko Harady – 135,5 m.

Początek wtorkowego konkursu o 18:00, transmisja w TVP Sport, TVP1 i Eurosporcie.


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/