Krok od historii – w środę ćwierćfinał MŚ Francja – Polska

Osiemnasty dzień grudnia 2013 może być historycznym dla polskiej piłki ręcznej. Właśnie dziś żeńska reprezentacja w tej dyscyplinie stanie przed szansą pierwszego awansu do fazy medalowej Mistrzostw Świata. O 17:30 drużyna Kima Rasmussena zagra ćwierćfinał z Francją.

Drużyna Biało-Czerwonych wróciła na Mistrzostwa Świata w wielkim stylu. Polki ostatni raz na wielkim turnieju grały w 2007 roku, w Serbii miały za zadanie wyjście z grupy. Udało się pójść krok dalej i w 1/8 finału pokonać wyżej notowaną Rumunię 31:29.

W środę w Nowym Sadzie poprzeczka powędruje jednak jeszcze wyżej – naprzeciw staną Francuzki, które nie mają w zwyczaju wracać do kraju bez medali. Ostatnie dwie edycje światowego czempionatu przynosiły srebrne medale dla Trójkolorowych. Na trwającej imprezie w Serbii ekipa ta nie zaznała jeszcze goryczy porażki – po drodze pokonała m.in. mocne reprezentacje Korei Południowej i Czarnogóry. W 1/8 finału odprawiła zaś z kwitkiem Japonię, wygrywając 27:19. Nic dziwnego, że Francja będzie faworytem potyczki z Polską. Oficjalna strona mistrzostw bez ogródek nazywa polski zespół ausajderem, internetowe wydanie L’Equipe niewiele miejsca poświęca Polkom, skupia się raczej na szansie, jaka stoi przed ekipą Alaina Portesa – trzeci z rzędu udział w półfinale mundialu.

Spotkanie będzie szczególne dla jednej z naszych zawodniczek – Karoliny Siódmiak. Występuje ona w lidze francuskiej od ośmiu sezonów, a w pewnym momencie rozważała nawet występy w reprezentacji tego kraju.

Mecz w Nowym Sadzie rozpocznie się o 17:30, transmisję tradycyjnie przeprowadzi TVP Sport oraz sport.tvp.pl. Nowością będzie relacja na żywo w otwartym kanale TVP 2. Taka zmiana polityki w TVP przywodzi na myśl 2006 rok, kiedy to męska drużyna Bogdana Wenty awansowała do finału MŚ w Niemczech. Transmisje tamtego turnieju także początkowo pokazywane były tylko w stacjach kodowanych, ale już półfinał pokazał ogólnodostępny Polsat. Niech to będzie dobry znak, niech zawodniczki Rasmussena idą w ślady Orłów Wenty!

***

Terminarz MŚ Serbia 2013 >>>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/